Les ima tradicijo in prihodnost. Izdelke iz lesa bodo izdelovali tisti, ki bodo to znali in bodo pripravljeni svoje znanje ves čas dopolnjevati in s tem konkurirali na tržišču.
Izobraževalni programi:
Pred vami je pomembna odločitev, kje nadaljevati svoje šolanje. Ker vam želimo to odločitev čim bolj olajšati, smo pripravili informacije, ki vam lahko pri tem pomagajo. Vabimo Vas na informativna dneva, ki bosta v petek, 16.2.2024 ob 9.00 in 15.00 uri in v soboto, 17.2.2024 ob 9.00 na Šolskem centru Ljubljana, Srednji lesarski šoli.
Predstavitve bodo potekala v naslednjih učilnicah:
Učilnica 117 in 118
Učilnica 317
Učilnica 121 in 124
Učilnica 315
V teh terminih si boste lahko ogledali šolo, izvedeli čim več o programih in poteku izobraževanja in drugih aktivnostih, ki potekajo na naši šoli.
Ogledali si boste delo v šolskih delavnicah, razstavljene izdelke iz natečaja, knjižnico, …
Dijaki vam bodo predstavili računalniško konstruiranje z SOLIDWORKS programom, upravljanje in izdelava programov za CNC stroje s pomočjo programa WoodWOP ter program Mega Tischler, 3D tiskanje (učilnica 320).
Spoznali boste EKO učilnico ter zakonitosti lesa in drevesnih vrst, … (312).
Prejeli boste informativno gradivo in simbolično darilce naše šole.
Prisrčno vabljeni!
Rok za oddajo prijave za vpis v srednješolske programe je 2. april 2024. Do tega datuma morate vsi kandidati, ki se želite naslednje šolsko leto vpisati na Srednjo lesarsko šolo Ljubljana, poslati prijavo, ki jo natisnete, izpolnite, podpišete (kandidat in starši) in pošljete na šolo. Prijavo pošljite priporočeno po pošti na naslov: Srednja lesarska šola Ljubljana, Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana.
16. in 17. 2. 2024 bodo v srednjih šolah in dijaških domovih potekali informativni dnevi
Do 2. 4. 2024 bodo srednje šole sprejemale prijave učencev za vpis v 1. letnik srednje šole
8. 4. 2024 bo na spletni strani MIZŠ objavljeno številčno stanje prijav za vpis v srednje šole
Do 23. 4. 2024 boste lahko svojo prijavo prenesli iz ene srednje šole na drugo
Do 24. 5. 2024 bo javno objavljen seznam srednjih šol z omejitvijo vpisa (na spletni strani MIZŠ). Šole bodo do 29. 5. 2024 prijavljene kandidate obveščale o tem, ali šola ima omejitev vpisa
Med 17. in 21. 6. 2024 boste na srednjo šolo prinesli dokazilo o izpolnjevanju vpisnih pogojev – spričevala. Na šoli, ki ne bo omejila vpisa, boste s tem tudi vpisani; 21. 6. 2024 bodo srednje šole do 14. ure objavile rezultate 1. kroga.
Do 2. 7. 2024 bodo srednje šole, na kateri bo omejitev vpisa, izvedle 2. krog izbirnega postopka.Srednje šole bodo do 15. ure objavile rezultate 2. kroga izbirnega postopka.
Do 3. 7. 2024 bo potekal vpis kandidatov, ki so bili uspešni v 2. krogu izbirnega postopka;
4. 7. 2024 bodo objavljena prosta mesta za vpis na srednjih šolah (na spletni strani MIZŠ).
Do 30. 8. 2024 se boste še lahko vpisali na šolo v primeru, če bodo še prosta mesta.
Program lesarski tehnik traja 4 leta. Dijaki ga zaključijo s poklicno maturo, ki jim omogoča nadaljnji študij. Dijaki imajo skozi vsa 4 leta približno 5 ur na teden praktičnega pouka v šolskih delavnicah. V drugem in tretjem letniku imajo 10 dni praktičnega usposabljanja pri delodajalcih (v podjetju v svojem kraju). V programu lesarski tehnik imajo dijaki veliko več strokovnoteoretičnih predmetov s poudarkom na poznavanju lesa, risanja, računalniškega konstruiranja, CNC-programiranja, oblikovanja, marketinga. Veliko je tudi splošnih izobraževalnih predmetov, zato je program primeren za učence z boljšim uspehom iz fizike, matematike, angleščine, slovenščine …
Program mizar traja 3 leta in je zelo primeren za učence z ročnimi spretnostmi. Program se zaključi z zaključnim izpitom. Dijaki imajo vsako leto 2 meseca praktičnega usposabljanja pri delodajalcu (v podjetju v svojem kraju oz. v bližini svojega kraja). V prvem letniku imajo dijaki 1-krat na teden 7 ur praktičnega pouka v šolskih delavnicah, 4 dni pa ostale predmete. V drugem in tretjem letniku imajo dijaki praktični pouk 2-krat na teden (14 ur), dijaki imajo tudi precej strokovnoteoretičnih predmetov, manj splošnih izobraževalnih predmetov kot lesarski tehnik.
Dijaki so iz tega programa zelo zaželeni pri delodajalcih, lahko pa nadaljujejo v programu lesarski tehnik (PTI) 3 + 2, ki se zaključi s poklicno maturo.
Veliko mizarjev po zaključnem izpitu nadaljuje v programu lesarski tehnik – PTI (3 + 2).
Lesarskim tehnikom pa poklicna matura razgrinja paleto novih možnosti za nadaljevanje študija v vseh višjih ter visokošolskih študijskih programih lesarstva, arhitekture, oblikovanja, gozdarstva, ekonomije …
Mogoč je tudi univerzitetni študij, če poleg poklicne mature dijaki opravijo še dodatni maturitetni predmet (iz nabora splošne mature). Priprave za peti maturitetni izpit potekajo na šoli. Dijak opravi peti izpit na splošni maturi v okviru Gimnazije, ki deluje pod okriljem ŠC Ljubljana, kamor spada tudi Srednja lesarska šola.
Če se dijaki ne odločijo za nadaljnji študij, se jih seveda veliko zaposli v lesarskih oz. tudi v družinskih podjetjih ali pa odprejo svoje, saj jim pridobljeno znanje, to omogoča. Zanimanje za izobraževanje za vse lesarske poklice ponovno narašča, prav tako povpraševanje pri delodajalcih. Na šolo se pogosto obračajo tudi podjetja. Omogočamo jim, da dijake obveščamo o možnosti zaposlitve.
Praktični pouk poteka v šoli in pri delodajalcih. V šoli poteka v šolskih delavnicah, ki so dobro opremljene z moderno tehnologijo. Dijaki morajo imeti s seboj samo delovno obleko in meter, za vse ostalo poskrbi šola.
Vsi dijaki vseh naših izobraževalnih programov (mizar, lesarski tehnik …) opravljajo PUD (praktično usposabljanje pri delodajalcu) in tam delodajalec že ugotovi, če bo dijaka zaposlil ali ga mogoče celo štipendiral za nadaljnji študij.
Dijaki si lahko delodajalca poiščejo sami, lahko pa jim pomaga tudi koordinator PUD-a na šoli, ki za vse dijake pripravi vse pogodbe in vzpostavi kontakt med šolo in delodajalcem.
Izobraževalni program se izvaja v šolski organizaciji s sklenjeno kolektivno učno pogodbo ali organizaciji s sklenjeno individualno učno pogodbo. Obe obliki izvajanja programa sta enakovredni. Večina dijakov ima sklenjeno kolektivno pogodbo.
Šolska oblika izvedbe temelji na kolektivni pogodbi, ki jo šola za praktično izobraževanje sklene z delodajalcem.
Druga oblika izvedbe temelji na individualni učni pogodbi, ki jo skleneta delodajalec in dijak oz. njegovi starši ali zakoniti zastopniki. Sklenjene pogodbe se registrirajo pri pristojni zbornici. Delodajalec ali dijak predloži sklenjeno pogodbo v registracijo na pristojno zbornico (OZ, GZS).
Mizar ima v vseh letnikih po 2 meseca PUD-a, lesarski tehnik pa v 2. in 3. letniku po dva tedna.
Pouk začenjamo ob 7.30, po navadi končujemo ob 13.40. Predur ni. V izmeni je praktični pouk, ker so tam razredi razdeljeni v manjše skupine. Torej, na vsakih 14 dni je dan ali dva pouk popoldne (lesarski tehniki 1-krat na 14 dni, mizarji 2-krat na 14 dni).
Pouk imamo v dopoldanskem času od 7.30 do 13.40, redko do 14.30. Praktični pouk je zaradi zasedenosti delavnic vsakih 14 dni v popoldanskem času. Ko je praktični pouk popoldan, se konča najpogosteje ob 19.00. Kdor ima težave s prevozom, mu je omogočen predčasen odhod oz. status vozača.
Spraševanje poteka po dogovoru z učitelji, veliko jih napove ustno ocenjevanje znanja. Dijaki s statusi imajo prilagoditve v skladu s pravilnikom.
Dijaki so vključeni v učbeniški sklad, knjige lahko prevzamejo v šolski knjižnici.
Športna vzgoja poteka na različnih lokacijah, veliko v telovadnici na Šolskem centru. Poteka v času rednega pouka. Če ne poteka v ŠC, so za ŠVZ na urniku pogosto namenjene zadnje ure ali izjemoma prve ure. V vsakem primeru je poskrbljeno, da imajo dijaki dovolj časa za prehod do telovadnice na drugi lokaciji. Na začetku jih seveda do teh lokacij pospremijo profesorji.
Dijaki se lahko kadar koli učijo v knjižnici.
Na šoli poleg obveznih izbirnih vsebin (športni dnevi, strokovne ekskurzije, kulturni dnevi) organiziramo še druge dejavnosti (strokovni natečaj, tečaj varnega dela z motorno žago, naravoslovni ogledi, tečaj Megatishler, priprave na 5. maturitetni izpit, pevske vaje, tečaj CPP, tečaj prve pomoči, krožek Arduino mikrokrmilnika, Ekošola, vključevanje v program Erasmus+ …).
Šola je dolžna ponuditi malico za vsak dan prisotnosti pri pouku in drugih dejavnostih obveznega programa v skladu s šolskim koledarjem (v nadaljevanju: pouk). Dijakom malica ne pripada v času izvedbe tistega dela interesnih dejavnosti, ki so po njegovi izbiri. Zavod dijakom ponudi topel, vegetarijanski in dietni obrok ali energijsko in hranilno bogatejšo malico.
Malica je lahko tudi subvencionirana. Podatke o višini subvencije šolske malice pridobi šola. Višino dodeljene subvencije vidite na portalu Lopolis.
Možno se je prijaviti tudi na kosilo. Vedno je možnost tedenskega ali mesečnega izbora, ko je na spletni strani objavljena malica.
Dijaki iz oddaljenih krajev lahko pridobijo status »vozača«. Dijaki morajo oddati vlogo z voznim redom, na osnovi odobrene vloge lahko »vozači« zamujajo ali predčasno odhajajo od pouka.
Pravila šolskih obveznosti dijakov, ki se vzporedno izobražujejo ali se pripravljajo na mednarodna tekmovanja, in dijakov, ki so perspektivni oz. obetavni ali vrhunski športniki, ureja Pravilnik o prilagoditvi šolskih obveznosti dijaku v srednji šoli. Vse prilagoditve izhajajo iz tega Pravilnika.
Tisti, ki se zaradi oddaljenosti ne morejo vsak dan voziti v Ljubljano, lahko zaprosijo za sprejem v dijaški dom. Najbližji so Dijaški dom Tabor na Kotnikovi ulici 4, Dijaški dom Vič na Gerbičevi 5l a, Dijaški dom Ivana Cankarja na Poljanski cesti 26. Šola sodeluje z dijaškimi domovi, vzgojitelj iz dijaškega doma pa ima na željo staršev lahko tudi stalne kontakte z razrednikom.
Pri dijakih z odločbami upoštevano zahteve, ki izhajajo iz posameznih odločb. Delo s tega področja opravlja koordinatorka DSP.
Za program lesarski tehnik razpisujemo dva oddelka (56 mest), za program mizar tri oddelke (78 mest), za program lesarski tehnik – pti dva oddelka (56 mest).
Do zdaj nismo imeli omejitve. V primeru večjega vpisa MIZŠ predložimo ustrezno argumentacijo (deficitarnost poklicev) in zaprosimo za povečan obseg. Pri mizarjih in lesarskih tehnikih – PTI smo bili na omenjeni način uspešni že dvakrat.
V izobraževanju je treba slediti potrebam gospodarstva. Za Slovenijo je les strateška surovina in hkrati ena od konkurenčnih prednosti. Zelo pomembno je poznavanje novih tehnologij, novih materialov, poznavanje CNC-tehnologij in CNC-programiranja. Pomembno je računalniško konstruiranje, oblikovanje, poslovno komuniciranje, marketing …
Les ponovno pridobiva pomen kot okolju prijazen, obnovljiv in razgradljiv material. Uporabljali ga bomo na tradicionalne načine in izumljali nove načine za njegovo rabo in predelavo. Stavili bomo na les kot surovino za reševanje okoljskih zagat, na veliko gozdnatost Slovenije in na zavzetost vseh, ki bi zagnali upočasnjeno kolesje, ki skrbi za razcvet slovenske lesnopredelovalne panoge.
Podjetja razpisujejo kadrovske štipendije. Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendij vsako leto razpiše tudi štipendije za deficitarne poklice, med te spada tudi poklic mizar.
Osip ni visok. Na šoli imamo različne stopnje izobraževalnih programov, ki omogočajo prehod med programi tudi med letom, če so prosta mesta. Če je nekdo vpisan na program lesarski tehnik in med letom ugotovi, da je zanj ta stopnja zahtevnosti previsoka, ga lahko prepišemo na program mizar, če je mesto prosto. Prepis je smiseln v prvi tretjini šolskega leta.
Vsako leto nekaj dijakov v programu mizar zaključi z zaključnim izpitom s pohvalo (vse ocene odlično).
Prav tako imamo vsako leto diamantne maturante (dosežejo vse točke na poklicni maturi).
Šolski center Ljubljana
Srednja lesarska šola Ljubljana
Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana
Uradne ure tajništva:
vsak delavnik 10:00 - 12:00
Hvala za vašo prijavo.
Ups, nekaj je šlo narobe. Poskusi še enkrat kasneje.