Dobrodošli na informativni dan:

Srednja lesarska šola Ljubljana

Les ima tradicijo in prihodnost. Izdelke iz lesa bodo izdelovali tisti, ki bodo to znali in bodo pripravljeni svoje znanje ves čas dopolnjevati in s tem konkurirali na tržišču.

Izobraževalni programi:

Spoštovani osnovnošolci, spoštovani starši!

Pred vami je pomembna odločitev, kje nadaljevati svoje šolanje. Ker vam želimo to odločitev čim bolj olajšati, smo pripravili informacije, ki vam lahko pri tem pomagajo. Vabimo Vas na informativna dneva, ki bosta v petek, 16.2.2024 ob 9.00 in 15.00 uri in v soboto, 17.2.2024 ob 9.00 na Šolskem centru Ljubljana, Srednji lesarski šoli.


Predstavitve bodo potekala v naslednjih učilnicah:

Lesarski tehnik (SSI)

Učilnica 117 in 118

Lesarski tehnik (PTI)

Učilnica 317

Mizar (SPI)

Učilnica 121 in 124

Obdelovalec lesa (NPI)

Učilnica 315

V teh terminih si boste lahko ogledali šolo, izvedeli čim več o programih in poteku izobraževanja in drugih aktivnostih, ki potekajo na naši šoli.


Ogledali si boste delo v šolskih delavnicah, razstavljene izdelke iz natečaja, knjižnico, … 


Dijaki vam bodo predstavili računalniško konstruiranje z SOLIDWORKS  programom, upravljanje in izdelava programov za CNC stroje s pomočjo programa WoodWOP ter program Mega Tischler, 3D tiskanje (učilnica 320).


Spoznali boste EKO učilnico ter zakonitosti lesa in drevesnih vrst, … (312). 


Prejeli boste informativno gradivo in simbolično darilce naše šole.


Prisrčno vabljeni!


Rok za oddajo prijave za vpis v srednješolske programe je 2. april 2024. Do tega datuma morate vsi kandidati, ki se želite naslednje šolsko leto vpisati na Srednjo lesarsko šolo Ljubljana, poslati prijavo, ki jo natisnete, izpolnite, podpišete (kandidat in starši) in pošljete na šolo. Prijavo pošljite priporočeno po pošti na naslov: Srednja lesarska šola Ljubljana, Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana.


Prijava za vpis v začetni letnik srednje šole

Povezava →

ROKOVNIK VPISA ZA ŠOLSKO LETO 2024/25

  1. Informativni dnevi

    16. in 17. 2. 2024 bodo v srednjih šolah in dijaških domovih potekali informativni dnevi

  2. Sprejemanje prijav

    Do 2. 4. 2024 bodo srednje šole sprejemale prijave učencev za vpis v 1. letnik srednje šole

  3. Objava števila prijav

    8. 4. 2024 bo na spletni strani MIZŠ objavljeno številčno stanje prijav za vpis v srednje šole

  4. Rok za prenos prijave

    Do 23. 4. 2024 boste lahko svojo prijavo prenesli iz ene srednje šole na drugo

  5. Objava omejitev vpisa

    Do 24. 5. 2024 bo javno objavljen seznam srednjih šol z omejitvijo vpisa (na spletni strani MIZŠ). Šole bodo do 29. 5. 2024 prijavljene kandidate obveščale o tem, ali šola ima omejitev vpisa

  6. Vpis

    Med 17. in 21. 6. 2024 boste na srednjo šolo prinesli dokazilo o izpolnjevanju vpisnih pogojev – spričevala. Na šoli, ki ne bo omejila vpisa, boste s tem tudi vpisani; 21. 6. 2024 bodo srednje šole do 14. ure objavile rezultate 1. kroga.

  7. 2. krog izbirnega postopka
    2. krog izbirnega postopka

    Do 2. 7. 2024 bodo srednje šole, na kateri bo omejitev vpisa, izvedle 2. krog izbirnega postopka.Srednje šole bodo do 15. ure objavile rezultate 2. kroga izbirnega postopka.

  8. Vpis uspešnih kandidatov v 2. krogu

    Do 3. 7. 2024 bo potekal vpis kandidatov, ki so bili uspešni v 2. krogu izbirnega postopka;

  9. Objava prostih mest za vpis

    4. 7. 2024 bodo objavljena prosta mesta za vpis na srednjih šolah (na spletni strani MIZŠ).

  10. Zadnji rok za vpis

    Do 30. 8. 2024 se boste še lahko vpisali na šolo v primeru, če bodo še prosta mesta.

Pogosta vprašanja in odgovori:

  • Kakšna je bistvena razlika med mizarjem in lesarskim tehnikom?

    Program lesarski tehnik traja 4 leta. Dijaki ga zaključijo s poklicno maturo, ki jim omogoča nadaljnji študij. Dijaki imajo skozi vsa 4 leta približno 5 ur na teden praktičnega pouka v šolskih delavnicah. V drugem in tretjem letniku imajo 10 dni praktičnega usposabljanja pri delodajalcih (v podjetju v svojem kraju). V programu lesarski tehnik imajo dijaki veliko več strokovnoteoretičnih predmetov s poudarkom na poznavanju lesa, risanja, računalniškega konstruiranja, CNC-programiranja, oblikovanja, marketinga. Veliko je tudi splošnih izobraževalnih predmetov, zato je program primeren za učence z boljšim uspehom iz fizike, matematike, angleščine, slovenščine …


    Program mizar traja 3 leta in je zelo primeren za učence z ročnimi spretnostmi. Program se zaključi z zaključnim izpitom. Dijaki imajo vsako leto 2 meseca praktičnega usposabljanja pri delodajalcu (v podjetju v svojem kraju oz. v bližini svojega kraja). V prvem letniku imajo dijaki 1-krat na teden 7 ur praktičnega pouka v šolskih delavnicah, 4 dni pa ostale predmete. V drugem in tretjem letniku imajo dijaki praktični pouk 2-krat na teden (14 ur), dijaki imajo tudi precej strokovnoteoretičnih predmetov, manj splošnih izobraževalnih predmetov kot lesarski tehnik. 

    Dijaki so iz tega programa zelo zaželeni pri delodajalcih, lahko pa nadaljujejo v programu lesarski tehnik (PTI) 3 + 2, ki se zaključi s poklicno maturo.



  • Kakšna je možnost nadaljnjega študija?

    Veliko mizarjev po zaključnem izpitu nadaljuje v programu lesarski tehnik – PTI (3 + 2).

    Lesarskim tehnikom pa poklicna matura razgrinja paleto novih možnosti za nadaljevanje študija v vseh višjih ter visokošolskih študijskih programih lesarstva, arhitekture, oblikovanja, gozdarstva, ekonomije …

    Mogoč je tudi univerzitetni študij, če poleg poklicne mature dijaki opravijo še dodatni maturitetni predmet (iz nabora splošne mature). Priprave za peti maturitetni izpit potekajo na šoli. Dijak opravi peti izpit na splošni maturi v okviru Gimnazije, ki deluje pod okriljem ŠC Ljubljana, kamor spada tudi Srednja lesarska šola.

  • Je zaposlitev zagotovljena?

    Če se dijaki ne odločijo za nadaljnji študij, se jih seveda veliko zaposli v lesarskih oz. tudi v družinskih podjetjih ali pa odprejo svoje, saj jim pridobljeno znanje, to omogoča. Zanimanje za izobraževanje za vse lesarske poklice ponovno narašča, prav tako povpraševanje pri delodajalcih. Na šolo se pogosto obračajo tudi podjetja. Omogočamo jim, da dijake obveščamo o možnosti zaposlitve.

  • Kako poteka praktični pouk?

    Praktični pouk poteka v šoli in pri delodajalcih. V šoli poteka v šolskih delavnicah, ki so dobro opremljene z moderno tehnologijo. Dijaki morajo imeti s seboj samo delovno obleko in meter, za vse ostalo poskrbi šola.

    Vsi dijaki vseh naših izobraževalnih programov (mizar, lesarski tehnik …) opravljajo PUD (praktično usposabljanje pri delodajalcu) in tam delodajalec že ugotovi, če bo dijaka zaposlil ali ga mogoče celo štipendiral za nadaljnji študij.

    Dijaki si lahko delodajalca poiščejo sami, lahko pa jim pomaga tudi koordinator PUD-a na šoli, ki za vse dijake pripravi vse pogodbe in vzpostavi kontakt med šolo in delodajalcem.

  • Koliko časa in v katerih letnikih poteka PUD (praktično usposabljanje pri delodajalcu) pri mizarju in lesarskem tehniku? S kom in katere pogodbe sklene dijak za PUD?

    Izobraževalni program se izvaja v šolski organizaciji s sklenjeno kolektivno učno pogodbo ali organizaciji s sklenjeno individualno učno pogodbo. Obe obliki izvajanja programa sta enakovredni. Večina dijakov ima sklenjeno kolektivno pogodbo.

    Šolska oblika izvedbe temelji na kolektivni pogodbi, ki jo šola za praktično izobraževanje sklene z delodajalcem.

    Druga oblika izvedbe temelji na individualni učni pogodbi, ki jo skleneta delodajalec in dijak oz. njegovi starši ali zakoniti zastopniki. Sklenjene pogodbe se registrirajo pri pristojni zbornici. Delodajalec ali dijak predloži sklenjeno pogodbo v registracijo na pristojno zbornico (OZ, GZS).

    Mizar ima v vseh letnikih po 2 meseca PUD-a, lesarski tehnik pa v 2. in 3. letniku po dva tedna.

  • Kdaj se začenja in končuje pouk? Ali so tudi predure? Ali je pouk v turnusu oz. izmeni?

    Pouk začenjamo ob 7.30, po navadi končujemo ob 13.40. Predur ni. V izmeni je praktični pouk, ker so tam razredi razdeljeni v manjše skupine. Torej, na vsakih 14 dni je dan ali dva pouk popoldne (lesarski tehniki 1-krat na 14 dni, mizarji 2-krat na 14 dni). 

    Pouk imamo v dopoldanskem času od 7.30 do 13.40, redko do 14.30. Praktični pouk je zaradi zasedenosti delavnic vsakih 14 dni v popoldanskem času. Ko je praktični pouk popoldan, se konča najpogosteje ob 19.00. Kdor ima težave s prevozom, mu je omogočen predčasen odhod oz. status vozača. 

  • Ali imajo učitelji napovedano spraševanje?

    Spraševanje poteka po dogovoru z učitelji, veliko jih napove ustno ocenjevanje znanja. Dijaki s statusi imajo prilagoditve v skladu s pravilnikom.

  • Ali je možnost izposoje učbenikov?

    Dijaki so vključeni v učbeniški sklad, knjige lahko prevzamejo v šolski knjižnici.

  • Kako poteka pouk športne vzgoje? Kje se odvija in ali je v času rednega pouka?

    Športna vzgoja poteka na različnih lokacijah, veliko v telovadnici na Šolskem centru. Poteka v času rednega pouka. Če ne poteka v ŠC, so za ŠVZ na urniku pogosto namenjene zadnje ure ali izjemoma prve ure. V vsakem primeru je poskrbljeno, da imajo dijaki dovolj časa za prehod do telovadnice na drugi lokaciji. Na začetku jih seveda do teh lokacij pospremijo profesorji.

  • Ali imajo dijaki možnost koriščenja prostora za samostojno učenje pred in po pouku?

    Dijaki se lahko kadar koli učijo v knjižnici.

  • Kaj šola poleg rednega pouka nudi še dodatno?

    Na šoli poleg obveznih izbirnih vsebin (športni dnevi, strokovne ekskurzije, kulturni dnevi) organiziramo še druge dejavnosti (strokovni natečaj, tečaj varnega dela z motorno žago, naravoslovni ogledi, tečaj Megatishler, priprave na 5. maturitetni izpit, pevske vaje, tečaj CPP, tečaj prve pomoči, krožek Arduino mikrokrmilnika, Ekošola, vključevanje v program Erasmus+ …).

  • Je malica v šoli zagotovljena?

    Šola je dolžna ponuditi malico za vsak dan prisotnosti pri pouku in drugih dejavnostih obveznega programa v skladu s šolskim koledarjem (v nadaljevanju: pouk). Dijakom malica ne pripada v času izvedbe tistega dela interesnih dejavnosti, ki so po njegovi izbiri. Zavod dijakom ponudi topel, vegetarijanski in dietni obrok ali energijsko in hranilno bogatejšo malico.

    Malica je lahko tudi subvencionirana. Podatke o višini subvencije šolske malice pridobi šola. Višino dodeljene subvencije vidite na portalu Lopolis.  

    Možno se je prijaviti tudi na kosilo. Vedno je možnost tedenskega ali mesečnega izbora, ko je na spletni strani objavljena malica. 

  • Ali vozači lahko zamujajo?

    Dijaki iz oddaljenih krajev lahko pridobijo status »vozača«. Dijaki morajo oddati vlogo z voznim redom, na osnovi odobrene vloge lahko »vozači« zamujajo ali predčasno odhajajo od pouka.

  • Ali imajo športniki status in prilagoditve?

    Pravila šolskih obveznosti dijakov, ki se vzporedno izobražujejo ali se pripravljajo na mednarodna tekmovanja, in dijakov, ki so perspektivni oz. obetavni ali vrhunski športniki, ureja Pravilnik o prilagoditvi šolskih obveznosti dijaku v srednji šoli. Vse prilagoditve izhajajo iz tega Pravilnika. 

  • So v bližini šole dijaški domovi?

    Tisti, ki se zaradi oddaljenosti ne morejo vsak dan voziti v Ljubljano, lahko zaprosijo za sprejem v dijaški dom. Najbližji so Dijaški dom Tabor na Kotnikovi ulici 4,  Dijaški dom Vič na Gerbičevi 5l a, Dijaški dom Ivana Cankarja na Poljanski cesti 26. Šola sodeluje z dijaškimi domovi, vzgojitelj iz dijaškega doma pa ima na željo staršev lahko tudi stalne kontakte z razrednikom.

  • Kako je z dijaki z odločbami?

    Pri dijakih z odločbami upoštevano zahteve, ki izhajajo iz posameznih odločb. Delo s tega področja opravlja koordinatorka DSP.

  • Koliko mest razpisujete za posamezen program?

    Za program lesarski tehnik razpisujemo dva oddelka (56 mest), za program mizar tri oddelke (78 mest), za program lesarski tehnik – pti dva oddelka (56 mest).

  • Lahko pride do omejitve vpisa?

    Do zdaj nismo imeli omejitve. V primeru večjega vpisa MIZŠ predložimo ustrezno argumentacijo (deficitarnost poklicev) in zaprosimo za povečan obseg. Pri mizarjih in lesarskih tehnikih – PTI smo bili na omenjeni način uspešni že dvakrat.

  • Kakšna znanja zahtevajo lesarska podjetja?

    V izobraževanju je treba slediti potrebam gospodarstva. Za Slovenijo je les strateška surovina in hkrati ena od konkurenčnih prednosti. Zelo pomembno je poznavanje novih tehnologij, novih materialov, poznavanje CNC-tehnologij in CNC-programiranja. Pomembno je računalniško konstruiranje, oblikovanje, poslovno komuniciranje, marketing …

  • Zakaj so pomembni les in lesarski poklici?

    Les ponovno pridobiva pomen kot okolju prijazen, obnovljiv in razgradljiv material. Uporabljali ga bomo na tradicionalne načine in izumljali nove načine za njegovo rabo in predelavo. Stavili bomo na les kot surovino za reševanje okoljskih zagat, na veliko gozdnatost Slovenije in na zavzetost vseh, ki bi zagnali upočasnjeno kolesje, ki skrbi za razcvet slovenske lesnopredelovalne panoge.

  • Kakšna je možnost štipendij?

    Podjetja razpisujejo kadrovske štipendije. Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendij vsako leto razpiše tudi štipendije za deficitarne poklice, med te spada tudi poklic mizar.

  • Kakšen je osip na šoli?

    Osip ni visok. Na šoli imamo različne stopnje izobraževalnih programov, ki omogočajo prehod med programi tudi med letom, če so prosta mesta. Če je nekdo vpisan na program lesarski tehnik in med letom ugotovi, da je zanj ta stopnja zahtevnosti previsoka, ga lahko prepišemo na program mizar, če je mesto prosto. Prepis je smiseln v prvi tretjini šolskega leta.

  • Kakšen je uspeh dijakov?

    Vsako leto nekaj dijakov v programu mizar zaključi z zaključnim izpitom s pohvalo (vse ocene odlično).

    Prav tako imamo vsako leto diamantne maturante (dosežejo vse točke na poklicni maturi).

Klikni na spodnjo sliko za vstop v virtualni prostor.

Matic predstavi šolo

Zakaj les?

Kaj je novega?

Po aktiv športne vzgoje 22. januar 2025
Srednja lesarska šola organizira v torek, 28. 1. 2025 , drugi športni dan v tem šolskem letu. Izvedene bodo naslednje dejavnosti: 1. SMUČANJE/DESKANJE na OSOJŠČICI / GERLITZNU ZBOR: 6.45 na parkirišču P+R Dolgi most , odhod avtobusa ob 7.00. POVRATEK: Predvidoma ob 16.00. Predvidena cena je cca. 60 EUR . Cena zajema prevoz, smučarsko vozovnico, turistično zavarovanje in spremljevalce. Končna cena bo odvisna od dejanskega števila udeležencev. Dijaki, ki so se prijavili za dejavnost in se je morebiti ne bi udeležili, so dolžni plačati avtobusni prevoz. Pred odhodom ponovno preverite vašo smučarsko opremo (smuči ali deska, palice, smučarski čevlji, čelada, rokavice, smučarska očala, primerna obleka) in poskrbite, da je brezhibna . Zadnji dan za plačilo položnice, ki jo boste prejeli po e-pošti, je petek 24. 1. 2025. Kdor položnice ne bo poravnal pravočasno, bo razporejen na nadomestno dejavnost! Prosimo za zanesljivo udeležbo prijavljenih kandidatov, saj je cena preračunana na število prijavljenih. Spremljevalci: Danijel Mlakar - vodja , Gregor Kranjec, Aleš Centa, Luka Zajc, Florjan Štigl 2. WOOP KARTING & GLOW GOLF (BTC City Ljubljana) ZBOR ob 8.30 pri stezi za gokart v BTC, Moskovska 10 (nasproti Koloseja) TRAJANJE DEJAVNOSTI: od 9.00 do 12.00. Po prihodu se udeležence razdeli v manjše skupine. Skupine nato preizkusijo karting progo, spoznajo nekaj zanimivosti o zgodovini kartinga, karting opremi in se preizkusijo v nekaterih vajah za moč, ki jih dirkači uporabljajo na svojih treningih ter odigrajo igro Glow golfa. Pred vožnjami si udeleženci pogledajo video z navodili za vožnjo. Med programom je kratek odmor. Bodite primerno športno oblečeni in obuti! Cena na udeleženca je 15 EUR in vključuje vožnjo kartinga na čas (10 min), podkapo za vožnjo, igranje Glow golfa in opremo za igro mini golfa. Vsi udeleženci si obvezno preberite izjavo o odgovornosti, ki je dostopna na povezavi: https://woop.fun/izjava-o-odgovornosti/ . Plačilo bo pred začetkom na mestu izvajanja dejavnosti, zato morate imeti denar s seboj! Spremljevalci: Ivo Koderman - vodja , Barbara Terpin, Gabi Dolenšek, Špela Grum, Andrej Černe, Anže Potrebuješ, Tomaž Purkart 3. VODNE AKTIVNOSTI v ATLANTISU (BTC City Ljubljana) LPP št. 2, 7, 7L, 12, 12D, 27, 27K ZBOR: 11.45 pred Vodnim centrom ATLANTIS TRAJANJE DEJAVNOSTI: 12.00 – 15.00 Dejavnost poteka pod vodstvom animatorjev. S seboj imejte kopalno opremo (kopalke, brisača, natikači). Dejavnost se plača pred začetkom, zato morate imeti denar (20 EUR) s seboj! Spremljevalci: Blaž Arko – vodja , Simon Slabe, Miro Uršič 4. POHOD v okolici šole (Aškerčeva – pot Ob žici – Koseze – Mostec – Cankarjev vrh –Tivoli - Aškerčeva) ZBOR: 9.00 na šolskem dvorišču Pohod bo dolg približno 4 šolske ure. Obvezna je primerna zimsko-športna obutev z nazobčanim podplatom in primerna oblačila! S seboj imejte malico in vodo v plastenki. Spremljevalci: Franci Novak - vodja , Jože Babič, Boštjan Hrovat 5. BOWLING (Klub 300 v Kosezah, Regentova 35 Ljubljana) LPP št.7, 7L Pred vhodom v Klub 300 v Šiški se zberemo ob: - 1. Skupina (1A, 1B, 1C, 1Č, 1D) ob 8.30. TRAJANJE DEJAVNOSTI: do 11.00. Spremljevalci : Barbara Rupnik - vodja , Tadej Krivic, Simon Avbreht, Urban Kompolšek, Luka Baloh, Tatjana Novak, Sebastijan Pagon - 2. Skupina (2C, 2Č, 2D, 3A, 3B, 3C, 3Č, 3D) ob 10.30. TRAJANJE DEJAVNOSTI: do 13.00. Profesorji spremljevalci: Bernarda Jernejc - vodja , Matej Susman, Grega Štendler, Jože Šemrov, Gabi Dolenšek, Jože Planinšič -3. Skupina (1L, 4A, 4B) ob 12.30. TRAJANJE DEJAVNOSTI: do 15.00. Profesorji spremljevalci: Asta Mramor - vodja , Manuela Polanc, Urška Wertl, Marjan Grah Pred začetkom boste dobili ustrezno obutev in navodila, potem pa se boste razdelili v skupine po stezah. Na posamezni stezi je po 6 igralcev, zato se že vnaprej dogovorite za razporeditev, da ne boste izgubljali dragocenega časa za igro! Dejavnost se plača pred začetkom, zato morate imeti denar (11 EUR) s seboj! 6. ŠAH Dijaki ki ste opravičeni športne vzgoje boste prišli v šolo. Zbor za igranje šaha bo ob 8.30 uri pred zbornico ! Vodja dejavnosti: Lane Vukadinović, Manca Kavčič, Erika Potrebuješ Strošek dejavnosti KARTING&GLOW GOLF, vodne aktivnosti v ATLANTISU in BOWLING boste poravnali pred samim začetkom, zato razredni blagajniki pred pričetkom zberite denar in poravnate vstopnico za vse prijavljene iz razreda na blagajni. Malico boste lahko prevzeli v šolski jedilnici pred pričetkom dejavnosti, v nasprotnem primeru se pravočasno odjavite. Športni dan je obvezna izbirna vsebina in se upošteva tako kot vsak drug šoloobvezni dan. Razredi 2k, 2l in 1g imate praktični pouk pri svojih učiteljih v dopoldanskem času.
Po Nataša Mahnič, knjižničarka 22. januar 2025
Vabimo vas k sodelovanju v jubilejnem desetem Tednu pisanja z roko , ki bo od 20. do 24. januarja 2025. Namen Tedna pisanja z roko je spodbujanje pisanja z roko, saj se vse bolj zavedamo, kako neponovljiva in nepogrešljiva je ta dejavnost, ki je edinstvena za človeka. S seboj nosi osebno noto, podpira delovanje spomina, povečuje koncentracijo in ustvarja trajne zapise ... Le s pisanjem z roko ohranjamo tako motorično spretnost naših rok kot spominske sposobnosti. Vsi, ki pišemo z roko, imamo boljšo koncentracijo, več idej in dolgotrajnejšo pozornost, s pisanjem krepimo tudi svojo voljo. Osrednja tema letošnjega Tedna pisanja z roko 2025 je »Ko spomini zadišijo«. Osredotočeni bomo na pisanje zgodb o vonjih, ki nas vrnejo v spomine in dogodke, ki nam ogrejejo srca. Iskali bomo načine, kako nas različni vonji vodijo v različne globine našega spomina, ko še nismo ubesedili svojih spominov, so pa nekje globoko v nas. Te spomine bomo zapisali bodisi v kratke zgodbe bodisi v pesmi. Letošnji ambasadorji 10. Tedna pisanja z roko 2025 so: Cvetka Sokolov, mladinska pisateljica, Luka Jezeršek, chef in Masterchef sodnik in Andreja Leški, judoistka in olimpijska prvakinja. Njihovi vsebinsko bogati rokopisi so na plakatu .
Po Gorazd Cizelj 20. januar 2025
Tudi v tem šolskem letu organiziramo tečaj rezbarjenja. Vabljeni tako nadobudni začetniki, kot tudi tisti, ki ste to veščino usvajali že v preteklem šolskem letu. Prijave sprejema učitelj prakričnega pouka gorazd.cizelj@sclj.si , ki bo tečaj tudi vodil .
Pokaži vse
Share by: