V tednu pisanja z roko bomo letos na naši šoli sodelovali že šesto leto zapored. Akcijo organizira Društvo Radi pišemo z roko ob podpori Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in Zavoda RS za šolstvo.
Namen akcije je ozavestiti dijake in zaposlene o pomenu pisanja z roko.
Tipkanje postaja prevladujoč način pisanja, saj je enostavno, hitro in učinkovito. Verjetno se nam zdi, da je pisanje z roko zastarelo, vendar se moramo zavedati, da je prav pisanje z roko zelo pomembno za človeka. Ko pišemo z roko, vzpostavimo koordinacijo OKO-ROKA-MOŽGANI. Pisanje z roko ugodno vpliva na kratkoročni in delovni spomin, saj moramo pri tem poleg glasovne analize in priklica oblike ustrezne črke to črko tudi zapisati, pri tipkanju jo samo prepoznamo na tipkovnici in pritisnemo. Pri tem je grafomotorika izključena, s tem pa povezava OKO-ROKA-MOŽGANI.
»Pisanje z roko ohranja v pisanju človeške, ne le strojne sledi. Nihče nima take pisave kot vi.« (Marijana Jazbec, predsednica društva Radi pišemo z roko)
Osrednja tema Tedna pisanja z roko 2023 je "mislim tiho, pišem počasi", s katero želimo v ospredje postaviti počasnost, pa tudi dejstvo, da naš rokopis odraža naša notranja stanja.
Današnji način življenja namreč v ospredje postavlja hitrost in obilje, vendar zadovoljstvo prinašata prav počasnost ter umirjenost. Opazovali bomo svojo pisavo v različnih razpoloženjskih stanjih, primerjali kakovost del v času umirjenosti s tistimi, ki jih ustvarimo v času hitenja.
Svoje ugotovitve bomo zapisali na podlagi za rokopis z logom društva. Nekateri pišejo samo še s tiskanimi črkami, zato se bomo v Tednu pisanja z roko potrudili pisati tudi s pisanimi (malimi in velikimi).
Vabimo vas tudi k sodelovanju v nagradni igri. Sodelujete lahko z:
Najboljše izdelke bomo nagradili, pripravili pa bomo tudi razstavo, ki se bo selila po Sloveniji vse od aprila 2023 do aprila 2024.
Dijaki vabljeni, da nagovorite tudi svoje starše, poiščete kakšno zanimivo pisavo in jo predstavite sošolcem. Če poznate kakšno znano osebnost, jo prosite za rokopis.
Vse »izdelke« lahko pošljete koordinatorici projekta, knjižničarki Nataši Mahnič na el. naslov: natasa.mahnic@guest.arnes.si.
Vsako leto Teden pisanja z roko podpirajo tudi izbrani ambasadorji.
Letošnji so:
Rok Terkaj – Trkaj, rap glasbenik
Aksinja Kermauner, specialna pedagoginja in pisateljica
Stanka Dešnik in Nataša Moršič, KP Goričko (regijski partner)
Evgen Car, gledališki igralec
Vabljeni k sodelovanju!
Pisanje z roko aktivira naše možgane in skrbi za daljše pomnjenje napisanega.
Pisanje z roko zmanjšuje depresijo in anksioznost.
Šolski center Ljubljana
Srednja lesarska šola Ljubljana
Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana
Uradne ure tajništva:
vsak delavnik 10:00 - 12:00
Hvala za vašo prijavo.
Ups, nekaj je šlo narobe. Poskusi še enkrat kasneje.