Odprtje nacionalne razstave Bivanje z lesom SloWOODlifev Kristalni palači, Ljubljana,
ki z gostovanji po Sloveniji in v zamejstvu širi zavest o prednostih bivanja z lesom, kakovostni leseni gradnji in dizajnu iz lesa.
Več o razstavi:
http://www.slowoodlife.com/razstava-bivanje-z-lesom/
Razstavo so s svojimi izdelki iz lesa popestrili tudi dijaki Srednje lesarske šole Ljubljana
Dijaki Srednje lesarske šole Ljubljana, ki deluje v okviru ŠC Ljubljana se z veseljem predstavljajo s svojimi izdelki in ustvarjalnimi idejami.
Nekateri izdelki so nastali v okviru predmeta Projektiranje, ki poteka v zadnjem letu šolanja. Eden izmed izstopajočih letošnjih izdelkov je počivalnik Jake Pregrada, ki se je pri projektiranju in izdelavi prototipa spopadel s težavami pri ergonomskem načrtovanju in s tehnološkimi izzivi. Orehovo nočno omarico je navdihnilo pohištvo iz petdesetih let prejšnjega stoletja; oblikoval in izdelal jo je Kristian Sluga.
Omarica, ki spominja na del čebeljega panja pa je delo iz lanskega šolskega leta, izdelal jo je Tomaž Stopar.
Mala stenska svetilka sestavljena iz šestkotnikov je nastala iz čistega veselja pri predmetu Oblikovanje v 4. letniku. Izdelal jo je Blaž Zaberložnik, ki veliko hitreje kaj izdela, kot pa nariše. 😊
Pri oblikovanju dijaki ustvarjajo tudi v skupini, kar vsi vemo, da je vedno izziv. Orehov stolec je eden izmed izdelkov, ki so nastali s skupinskim delom.
Vsako leto razpišemo ustvarjalni natečaj na določeno temo in ob koncu tudi izdamo publikacijo z izdelki in zgodbami, ki pojasnjujejo ozadje nastanka. Nekaj teh publikacij smo priložili razstavljenim izdelkom.
Največ razstavljenih izdelkov je nastalo prav v okviru takšnih natečajev.
Letos izziv nosi naslov Darilo. Darilo je seveda lahko marsikaj. Tim Zupančič iz prvega letnika je najprej izdelal nočno lučko Iluzija, v kateri se leseni elementi prepletajo, da ne veš prav dobro kje je začetek in kje njihov konec. Ni bilo treba prav dosti spodbude (»profesorca, saj ma nažaganih še rezervnih kosov za 3 svetilke«), da je naredil celo kolekcijo svetil; dodal je še stoječo in stensko svetilko v istem stilu.
Benjamin Drnovšek je dijak tehniškega izobraževanja 3+2, ki mu ne manjka ročnih spretnosti in občutka za les. Njegova je prelepa skrinjica in malo višji, večnamenski »štokerle« oz. stolec.
Življenje je teklo tudi med korono, marsikdo je ta čas obrnil sebi v prid, saj smo kar precej časa prihranili na vožnji sem in tja. Tako so v okviru lanskega natečaja Sedi nastali nekateri presenetljivi izdelki. Med njimi cela kolekcija treh zelo udobnih stolov, vsak je izdelan iz druge lesne vrste, avtor pa je Anej Jurjevčič, letos že maturant. Njegov sošolec Peter Jan pa se je lotil redizajna starega kmečkega stola, ki ga je našel nekje na podstrešju. Nastal je lep javorjev stol.
Medarda Verbinca so pritegnile tradicionalne japonske in kitajske lesne vezi, njegov štokerle je rezultat poskusov njihove izdelave in uporabe.
Avtor mogočnega prestola izdelanega iz starih smrekovih desk in avtomobilske vzmeti, ki je menda prava redkost, pa je Staš Ortar. Dober lesar je mojster za vse, tudi za švasanje!
Mnogi visoko izobraženi strokovnjaki iz različnih področij po celem svetu (morda še najmanj pri nas) najdejo svojo sprostitev v ustvarjanju z lesom. Učijo se z delom in na napakah in učijo se z veseljem. Velikokrat mi je težko, ker imam občutek, da profesionalni lesarji gledamo na les preveč tehnicistično in pozabljamo na 4. dimenzijo lesa, ki leži v naših srcih in ne v našem razumu. Razstavljeni izdelki so nastali s srcem in iz srca.
Šolski center Ljubljana
Srednja lesarska šola Ljubljana
Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana
Uradne ure tajništva:
vsak delavnik 10:00 - 12:00
Hvala za vašo prijavo.
Ups, nekaj je šlo narobe. Poskusi še enkrat kasneje.