LEPA 2019-20 (7. natečaj SLŠ Ljubljana)

Gabi Dolenšek, mentorica • 30. september 2020

V šolskem letu 2019/20 so se naši dijaki »spopadli« s projektom izdelave lesenega nakita. Do februarja nam je uspelo zbrati vse zgodbe o nastanku prelepih izdelkov v ličnih škatlicah, šatuljah in stojalih.
Le kdo bi takrat vedel, da smo s tiskom za las prehiteli izbruh Korone in zaprtje šol!
Na ogled smo postavili kar 180 izdelkov naših dijakov. Nekateri so delali v paru, zato je v projektu sodelovalo več dijakov, kot je izdelkov. Super, v dvoje je lažje!
Vsak udeleženec je dobil plaketo in natisnjen zbornik s fotografijami vseh izdelkov. O vrsti plakete (zlata, srebrna in bronasta) so odločali dijaki z e – glasovanjem.
Z natisnjenim zbornikom poskušamo približati svoje delo tudi staršem in starim staršem. In kot je zapisala mama enega izmed dijakov:


»Spoštovani,

pohvala in spoštovanje vsem, ki so prispevali k izdaji publikacije 7.natečaj - LEPA. Priznam, da sem bila kot starš prijetno presenečena, kako čudovite in izvirne izdelke so ustvarili dijaki in hvala, da smo z izdajo publikacije tudi starši še podrobneje seznanjeni z delom na vaši šoli.

Obilo zdravja, prijetno poletje in le tako naprej!«


Iz letošnjega uvodnika pa prilagam:
Lepa, lep, lepo …


Kaj je lepo in kaj je kič?
Nekoč sem o tem povprašala prijatelja, ki je študiral umetnostno zgodovino. Ni se obotavljal: »Lepo je tisto, kar ti je všeč.«
Slovenski pregovor pritrjuje: »Vsake oči imajo svojega malarja.« Na srečo! Zato tudi ne izbiramo zmagovalca natečaja; vsak izdelek najde svojega občudovalca.


Kje vse se lahko skriva lepota? V naravi, v ljudeh, pa očitno tudi v drvarnici med drvmi … V polenu se je skrival Ostržek, ki mu je na plan pomagal mojster Pepe. V ostankih lesa, pa tudi v polenih so se skrivali mnogi izdelki, ki jih pred vami razgrinja pričujoča knjižica. Mar ni privilegij, da lahko iz polena prikličeš srce?


Nekdo izmed udeležencev natečaja je zapisal, da so vse oblike nakita že odkrite, da ni že narejenemu nič dodati. Arheologi menijo, da je najstarejši nakit star 90 000 let, tako da bi mnenju lahko celo pritrdili … Praksa pa kaže, da vodnjak idej nikoli ne presahne. Bolj ga uporabljaš, bolj se polni.


Prisila ideje ubija ali rojeva?
»Aha, da ne pozabim, natečaj Lepa je obvezen za vse, informacije dobite na spletni stani, kar se pa tiče materiala, orodij in prostora … znajdite se, dovolj ste stari.«
Tole je citat mojih navodil, ki ga je zapisal eden od dijakov. Sliši se kar malo ostro, moram pa priznati, da je resnično. Menda je Renoir izjavil: »Trpljenje mine, lepota ostane«. Mu lahko oporekamo?


Uživajte v delu in rezultatih svojega dela. S svojimi izdelki lepšate vsakdan ljudem, za katere ustvarjate.

Novice iz Srednje lesarske šole Ljubljana

Po Majda Kanop, ravnateljica 25. marec 2025
Za razrede 1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A, 3.B, 4.A, 4.B, 2.G, 1.K, 1.L bomo v torek, 8. 4. 2025, ob 14.00 organizirali 3. kulturni dan. Dijaki omenjenih razredov si boste na Velikem odru MGL ogledali predstavo TA VESELI DAN ALI MATIČEK SE ŽENI Antona Tomaža Linharta, v režiji Diega de Bree. Cena dijaške vstopnice je 11,50 EUR in prejeto položnico poravnajte pred predstavo. Dijaki omenjenih razredov boste imeli ta dan skrajšan pouk po prilagojenem urniku. Ostali razredi imate pouk po urniku. Natančna navodila še sledijo.
Po Manca Kavčič, prof sociologije in nemščine 20. marec 2025
24. marca 2025 boste dijaki 3.A in 3.B v sklopu predmeta Aktivno državljanstvo obiskali Državni zbor in pobližje spoznali njegovo delovanje. Zberemo se ob 14.00 pred vhodom v poslopje, na Šubičevi ulici 4. Spremljali vas bodo prof. M. Kavčič, prof. B. Trpin in prof. M. Polanc. Po ogledu DZ izpolnite delovni list, ki je priložen in takrat je aktivnost zaključena. Delovni list oddajte v spletno učilnico ali pa ga natisnite in oddajte prof. Kavčič ali prof. Novaku. Rok za oddajo je 2. april 2025. Naj vas opozorim na primerno obnašanje. Želim vam prijeten ogled.
Po Majda Kanop, ravnateljica 14. marec 2025
Spoštovani starši oz. skrbniki, v torek, 18. marca 2025, organiziramo popoldanske govorilne ure. Začnejo se ob 17. uri , učitelji pa vam bodo na voljo do 18.30. Svetovalna delavka Anja Dukarič - za razrede 1.A, 1.D, 1.K, 2.A, 2.C, 2.D, 2.G, 2.K, 3.A, 3C, 3.Č in 4.A vas sprejme v pisarni 119. Svetovalna delavka Maruša Zmrzlak - za razrede 1.B, 1.C, 1.Č, 1.G, 1.L, 2.B, 2.Č, 2.L, 3.B, 3.D in 4.B vas ravno tako pričakuje v pisarni 119. Objavljamo razpored: PRIZIDEK I. NADSTROPJE SLOVENŠČINA – učilnica 121: Jože Šemrov MATEMATIKA, FIZIKA - učilnica 122 : Anastazija Mramor, Tadej Krivic STROKOVNI PREDMETI - učilnica 123: Bernarda Jernejc, Andrej Černe ZGODOVINA, GEOGRAFIJA, DRUŽBOSLOVJE – učilnica 124: Franc Novak 1. NADSTROPJE STROKOVNI PREDMETI – učilnica 117: Blaž Arko ANGLEŠČINA - učilnica 118: Špela Grum 3. NADSTROPJE NARAVOSLOVJE, KEMIJA – učilnica 311: Tatjana Novak, Erika Potrebuješ STROKOVNI PREDMETI – učilnica 312: Gabrijela Dolenšek, Simon Slabe STROKOVNI PREDMETI – učilnica 313: Marjan Grah, Grega Štendler SLOVENŠČINA – učilnica 315: Barbara Rupnik, Manuela Polanc ANGLEŠČINA - učilnica 316: Barbara Terpin, Lane Vukadinović MATEMATIKA – učilnica 317: Ivo Koderman STROKOVNI PREDMETI – učilnica 318 : Jože Planinšič STROKOVNI PREDMETI - učilnica 319 : Florjan Štigl, Matej Susman STROKOVNI PREDMETI – učilnica 320 : Urban Kompolšek, Simon Avbreht ŠPORTNA VZGOJA - učilnica 416: Gregor Kranjec Opravičeno odsotni: Manca Kavčič, Urška Wertl ŠOLSKE DELAVNICE PRAKTIČNI POUK – šolske delavnice: Jože Babič, Luka Baloh, Gorazd Cizelj, Boris Drnovšek, Boštjan Hrovat, Boštjan Janša, Ingo Kuralt, Stanislav Lemut, Sebastijan Pagon, Anže Potrebuješ, Mirko Uršič, Gregor Virant Opravičeno odsoten: Tomaž Purkart Profesorji iz drugih šol in poučujejo tudi na naši šoli, so v času govorilnih ur dosegljivi v svojih zbornicah oz. v svojih kabinetih. Gimnazija Antona Aškerca: Aleš Centa, Jera Klemen Krečič, Luka Zajc, Urša Žen Srednja strojna in kemijska šola: Jasna Gradišar, Anka Vukanac, Peter Zajc, Karmen Žnidaršič, Anka Vukanac Seznanjamo vas tudi s tem, da parkiranje na šolskem dvorišču ni zagotovljeno.
Več člankov
Share by: