LEPA 2019-20 (7. natečaj SLŠ Ljubljana)

Gabi Dolenšek, mentorica • sep. 30, 2020

V šolskem letu 2019/20 so se naši dijaki »spopadli« s projektom izdelave lesenega nakita. Do februarja nam je uspelo zbrati vse zgodbe o nastanku prelepih izdelkov v ličnih škatlicah, šatuljah in stojalih.
Le kdo bi takrat vedel, da smo s tiskom za las prehiteli izbruh Korone in zaprtje šol!
Na ogled smo postavili kar 180 izdelkov naših dijakov. Nekateri so delali v paru, zato je v projektu sodelovalo več dijakov, kot je izdelkov. Super, v dvoje je lažje!
Vsak udeleženec je dobil plaketo in natisnjen zbornik s fotografijami vseh izdelkov. O vrsti plakete (zlata, srebrna in bronasta) so odločali dijaki z e – glasovanjem.
Z natisnjenim zbornikom poskušamo približati svoje delo tudi staršem in starim staršem. In kot je zapisala mama enega izmed dijakov:


»Spoštovani,

pohvala in spoštovanje vsem, ki so prispevali k izdaji publikacije 7.natečaj - LEPA. Priznam, da sem bila kot starš prijetno presenečena, kako čudovite in izvirne izdelke so ustvarili dijaki in hvala, da smo z izdajo publikacije tudi starši še podrobneje seznanjeni z delom na vaši šoli.

Obilo zdravja, prijetno poletje in le tako naprej!«


Iz letošnjega uvodnika pa prilagam:
Lepa, lep, lepo …


Kaj je lepo in kaj je kič?
Nekoč sem o tem povprašala prijatelja, ki je študiral umetnostno zgodovino. Ni se obotavljal: »Lepo je tisto, kar ti je všeč.«
Slovenski pregovor pritrjuje: »Vsake oči imajo svojega malarja.« Na srečo! Zato tudi ne izbiramo zmagovalca natečaja; vsak izdelek najde svojega občudovalca.


Kje vse se lahko skriva lepota? V naravi, v ljudeh, pa očitno tudi v drvarnici med drvmi … V polenu se je skrival Ostržek, ki mu je na plan pomagal mojster Pepe. V ostankih lesa, pa tudi v polenih so se skrivali mnogi izdelki, ki jih pred vami razgrinja pričujoča knjižica. Mar ni privilegij, da lahko iz polena prikličeš srce?


Nekdo izmed udeležencev natečaja je zapisal, da so vse oblike nakita že odkrite, da ni že narejenemu nič dodati. Arheologi menijo, da je najstarejši nakit star 90 000 let, tako da bi mnenju lahko celo pritrdili … Praksa pa kaže, da vodnjak idej nikoli ne presahne. Bolj ga uporabljaš, bolj se polni.


Prisila ideje ubija ali rojeva?
»Aha, da ne pozabim, natečaj Lepa je obvezen za vse, informacije dobite na spletni stani, kar se pa tiče materiala, orodij in prostora … znajdite se, dovolj ste stari.«
Tole je citat mojih navodil, ki ga je zapisal eden od dijakov. Sliši se kar malo ostro, moram pa priznati, da je resnično. Menda je Renoir izjavil: »Trpljenje mine, lepota ostane«. Mu lahko oporekamo?


Uživajte v delu in rezultatih svojega dela. S svojimi izdelki lepšate vsakdan ljudem, za katere ustvarjate.

Novice iz Srednje lesarske šole Ljubljana

By Majda Kanop, ravnateljica 07 May, 2024
V ponedeljek, 13. maja 2024 bo potekalo skupinsko razredno fotografiranje. Fotografije naročite preko spleta ali mobilne aplikacije na spletnem naslovu: https://fotonarocilo.com/ Geslo za vstop: x3w56 Prosimo, da pred oddajo naročila še enkrat preverite ali ste izbrali pravi razred. Možnost neposrednega plačila z Mastercardom, Viso ali plačilo po predračunu, ki ga boste prejeli na vaš e-naslov. Fotografije naročite in plačate takoj oziroma najkasneje do dne fotografiranja. Objavljamo razpored:
By Majda Kanop, ravnateljica 06 May, 2024
V sredo, 8. maja 2024, organiziramo nagradni izlet na Dunaj. Program: Odhod avtobusa št 1. z Barjanske ceste ob 5. uri . Iz Srednje lesarske šole je 31 dijakov, na avtobusu se vam bo pridružilo še 16 dijakov iz programa Kemijski tehnik. Vožnja mimo Maribora in Gradca z vmesnimi postanki do Dunaja. Ogled mesta začnemo s sprehodom čez Trg herojev mimo nekdanje cesarske rezidence Dvorni Grad (Hofburg), mimo hlevov Lipicancev do nacionalne knjižnice, kjer hranijo prvi slovenski tiskani knjigi in ... Ogled mesta se lahko tudi nekoliko spremeni. Sledi ogled muzeja cesarskega pohištva – Imperiel Furniture Collecion. Po ogledu muzeja bo sledilo kosilo. Pred povratkom proti domu še postanek v znamenitem Praterju, kjer bo možnost vožnje z znamenitim dunajskim kolesom ali preizkus katere izmed številnih atrakcij zabaviščnega parka. Povratek proti Ljubljani s prihodom v poznih večernih urah. Spremljevalci: Franci Novak, Špela Grum, Manca Kavčič Pomembno: V kolikor imate malico v šoli, jo odjavite. S seboj vzamite svojo malico in osebni dokument. Za dijake je izlet brezplačen (avtobus, spremljevalci, kosilo, vstopnica v muzej). Vstop v Prater je brezplačen, dijaki plačate sami vaše izbrane »atrakcije zabavišnega parka«. Ne zamujajte, na Barjanski bodite vsaj 5 minut pred odhodom avtobusa. Prijetno druženje vam želimo.
By Majda Kanop, ravnateljica 06 May, 2024
Spoštovani starši oz. skrbniki, v torek, 7. maja 2024, organiziramo popoldanske govorilne ure. Začnejo se ob 17. uri , učitelji pa vam bodo na voljo do 18.30. Objavljamo razpored: PRIZIDEK I. NADSTROPJE SLOVENŠČINA – učilnica 121: Jože Šemrov, Manuela Polanc MATEMATIKA - učilnica 122 : Anastazija Mramor FIZIKA, ŠPORTNA VZGOJA - učilnica 123: Tadej Krivic, Gregor Kranjec, Danijel Mlakar ZGODOVINA, GEOGRAFIJA, DRUŽBOSLOVJE – učilnica 124: Franc Novak, Manca Kavčič 1. NADSTROPJE  STROKOVNI PREDMETI – učilnica 117: Blaž Arko, Simon Avbreht 3. NADSTROPJE NARAVOSLOVJE, KEMIJA – učilnica 311: Tatjana Novak, Erika Potrebuješ STROKOVNI PREDMETI – učilnica 312: Gabrijela Dolenšek, Simon Slabe STROKOVNI PREDMETI – učilnica 313: Marjan Grah, Andrej Černe ANGLEŠČINA – učilnica 315: Špela Grum ANGLEŠČINA - učilnica 316: Barbara Terpin, Katja Lavka MATEMATIKA – učilnica 317: Ivo Koderman, Urška Wertl STROKOVNI PREDMETI – učilnica 318 : Jože Planinšič, Matej Susman STROKOVNI PREDMETI - učilnica 319 : Florjan Štigl, Grega Štendler STROKOVNI PREDMETI – učilnica 320 : Urban Kompolšek ŠOLSKE DELAVNICE PRAKTIČNI POUK – šolske delavnice: Jože Babič, Luka Baloh, Gorazd Cizelj, Boris Drnovšek, Boštjan Hrovat, Ingo Kuralt, Stanislav Lemut, Sebastijan Pagon, Anže Potrebuješ, Janez Šmelcer, Mirko Uršič, Gregor Virant Opravičeno odsotni: Bernarda Jernejc, Tomaž Purkart, Barbara R. Rupnik Profesorji iz drugih šol in poučujejo tudi na naši šoli, so v času govorilnih ur dosegljivi v svojih zbornicah oz. v svojih kabinetih. Gimnazija Antona Aškerca: Jana Sepič, Urša Žen, Luka Zajc, Aleš Centa Srednja strojna in kemijska šola: Peter Zajc, Anka Vukanac, Jasna Gradišar, Karmen Žnidaršič Seznanjamo vas tudi s tem, da parkiranje na šolskem dvorišču ni zagotovljeno.
Več člankov
Share by: